Google

Tüketicilerin Yüzde 63’ü Arama Sonuçlarının Nasıl Sınıflandırıldığını Bilmiyor

Tüketicilerin Yüzde 63’ü Arama Sonuçlarının Nasıl Sınıflandırıldığını Bilmiyor

Pek çok kişinin arama sonuçlarında web sayfalarının sıralanmasının ne olduğunu tam olarak anlamadığını, ABD’li tüketicilerin bu tatil sezonunda yaptığı bir araştırma ile belirlendi. Çevrimiçi bir marka koruma şirketi olan BrandVerity, kullanıcıların %63’ünün SERP’lerin alaka düzeyine ya da sonuçların nasıl sıralandığını bilmediği öğrenildi.

Tüketicilerin yalnızca %37’si, arama sonuçlarının alaka düzeyi ve google reklam verme reklam harcamalarının birleşimine göre sıralandığını anlıyor. Gerçi %31 diyelim ona çünkü arama motorları belirten bir işi iyi yapmıyor.

Reklam Verene Göre Durum Nasıl?

Marka tarafından bakış açısına göre, reklam verenlerin, tüketicilerin arama sonuçlarının nasıl çalıştığını anlamadaki eksikliğinden yakınmakta. Çünkü reklam verenlerin ellerinde bir bütçe var ve bu bütçeyi en doğru şekilde kullanmaları gerekiyor. Örneğin, rakipler bir markanın anahtar kelimelerine teklif verebilir ve ücretli listelerde markanın kendi web sitesinin üstünde yer alabilir. Adwors ile bunu yaparak, rakipler diğer markayı arayan şüphesiz müşterilerin işini çekebilirler.

Diğer Tespit Edilen Bulgular Neler?

BrandVerity’nin çalışmasından elde edilen diğer bazı ilginç bulgular şunlardır:

  • ABD perakende e-ticaret harcamalarının %13.2’ye çıkıp 135.35 milyar dolara yükseleceği öngörülüyor,
  • Belirli bir markayı herhangi bir yerde ararken, tüketicilerin %56’sı, Amazon’da aramaya başladıklarını söylerken, %30’u Google’da başlattıklarını söylüyor,
  • Tüketicilerin %65’i bir ürün satın almadan önce büyük bir miktarda çevrimiçi araştırma ve alanların yorumlarını dikkate alıyor.

Yazar

Oğuzhan Yener

2011 yılında ilk web sitemi kurdum ve ardından 2014 yılında kendi web siteme öğrendiğim SEO teknikleri ile yükseltmeye başladım. 2014 yılından 2019 yılında kadar toplamda 40'dan fazla müşterim oldu. Tabi bu yıllara kadar 3 farklı şirkette deneyim kazandım. 2019'un son çeyreğinde ekip arkadaşımla bilgi ve deneyimlerimizi BİSEO çatısı altında birleştirdik.

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir