SEO

SEO

SEO Nedir?

Orijinali SEO kelimesinden kısaltılmış olan Search Engine Optimization yani Arama Motoru Optimizasyonu olarak bilinmektedir. SEO, bir firmanın daha fazla müşteri çekmesini sağlamak için web sitesine yapılan çalışmadır. Günümüzde ve ülkemizde müşterilerini arttırmak için SEO Hizmeti almak isteyen bir çok firma bulunmaktadır.

SEO, site içi ve site dışı olarak ikiye ayrılmaktadır. Google bir sitenin site içi SEO kriterlerine çok dikkat eder. Google botları siteleri tararken anlaşılır bir şekilde olması gerekir. Site içi SEO ne kadar önemliyse Site dışı SEO’da o kadar önemlidir.

SEO Önemli midir?

SEO elbette çok büyük öneme sahiptir. Google bir sitenin ön plana çıkması için belli kriterler ister ve bu kriterleri sürekli güncellemekte. Bir SEO Firması bu güncellemeleri takip ederek SEO Hizmeti verdiği web siteye uygular. Bu sayede Google’da üstlerde görünmeye başlar.

SEO’nun bir diğer önemi ise Google Adwors reklamlarına tıklanma oranının az olmasıdır. Google Adwors reklamları kısa ve pratik bir çözüm olduğu gibi çok para gerektirmektedir. Bunun yerine yapılan SEO Çalışması sayesinde web site ilk sayfaya gelmektedir. Google’da ilk 5’de olan sitelere tıklanma oranları reklam tıklanma oranlarından daha yüksektir.

SEO Hizmeti

SEO Nasıl Yapılır? Aşamaları Nelerdir?

SEO Çalışması

1- Anahtar Kelime Araştırması

SEO Çalışması yapmadan önce sizin seçtiğiniz anahtar kelimelerinizi birçok SEO araçlarında (Ahrefs, Semrush vb.) analiz ediyoruz. Aylık trafik hacminiz eğer düşükse benzer trafik hacmi yüksek olan anahtar kelimeleri belirleyip size bildiriyoruz.

2- Site İçi SEO Çalışması

SEO çalışmalarının yarısını oluşturan site içerisinde düzenlemelere giriyoruz. Burada site içi bağlantılar düzgün olmasını, Google botlarının siteyi daha sağlıklı taramasını sağlıyoruz. Ayrıca site içi SEO site hızını da kapsamaktadır. Sitenizi hızlandırıyoruz.

3- Rekabet Analizi

Aynı sektörde olan siteleri daha önce SEO Çalışmasında neler yaptırdığını kontrol ediyoruz. Eğer yaptırdıysa neler yapıldığına bakıyoruz ki daha iyisini biz yapalım.

4- Dış Link Bağlantılar (Backlink)

Bir site backlinke ihtiyaç duyar. Çünkü başka kaliteli sitelerden (Da Pa Yüksek) gelen referanslar Google gözünde kalitelidir. Bu sayede hedef anahtar kelimede gelişmeler görülür. Bizde kaliteli ve yaşı olan sitelerden tanıtım yazıları yayınlıyoruz.

SEO Çalışmasında Sitenizde Neler Yapılır?

 1. Site Genel Analiz
 2. Anahtar Kelime Analizi
 3. Rakip Analizi
 4. Teknik SEO Düzenlemeleri (On Page)
 5. İçerik Yönetimi
 6. Off Page SEO
 7. Analiz

Öncelikle SEO Hizmeti aldığınız ajans, sizin web sitenizi çeşitli SEO araçları ile analiz eder. (Semrush, Ahrefs vb.) Bu analiz ilk olarak hedef site analizi, anahtar kelime analizi ve rakip site analizi olarak 3 ana maddeden oluşur. Ardından teknik SEO dediğimiz çalışma yapılır. Bunun sebebi sitenizi Google tarafından daha rahat taramasını sağlamaktadır. Başlık, etiket, HTML yapısı, site hızı, görseller vs. bunların hepsi SEO uyumlu hale getirilir. Tabi yapılan bu teknik SEO düzenlemelerini desteklemek amaçlı Blog’a içerik girimi de olmaktadır. Genelde anlaşılan firma ile içeriklerin kimin tarafından hazırlanacağı görüşülür. Buraya girilecek içerikler SEO uyumlu içerikler olması şarttır.

“Buraya kadar sayılan SEO’nun ilk aşaması On Page tarafıydı. Şimdi ise ikinci aşama olan Off Page SEO’dan basedeceğiz.”

Off Page SEO tarafında ise yapılan teknik SEO düzenlemelerini desteklemek gerekecek. Daha iyi anlamanız için: ” Bir yakıt motorlu otomobil yaptınız ve bu otomobil kusursuz (bu On Page tarafı) bu araç arkadan ittirilerek zar zor ilerliyor. Daha hızlı gitmesi için yakıta ihtiyacı var. Eğer yakıt koyarsanız otomobil hızlanacak (burası da Off Page tarafı).” Umarım verdiğimiz örneği anlamışsınızdır.

Off Page SEO tarafında ise Backlink dediğimiz işlem devreye giriyor. Sizin sitenizi tanıtacak ve içerisinde anahtar kelime geçecek yazılar yayınlıyoruz. Yayınlanan bu yazılar başka kendi sitenizden daha kaliteli sitelerde yayınlanıyor. Bu da Page Rank değerinizi arttırarak hedef anahtar kelimede yükselmenizi sağlıyor.

Kaliteli Backlink Önemi

Backlink SEO’nun en kritik tarafıdır. Eğer yapılan backlink çalışması doğru bir şekilde yapılmazsa ciddi düşüşler yaşanır ve yaptığını bütün On Page SEO düzenlemeleri boşa gitmiş olur. O yüzden backlink konusu kritiktir.

Öncelikle kendi sitenizden DA, PA, içerik, yaş, TF olarak daha üstün bir site bulmalısınız ki size yararı dokunsun. Ardından bir tanıtım yazısı yazdırmanız gerekiyor. Makalenin SEO uyumlu ve özgün olmasına dikkat edilmesi ve dış linkleme yaparken sık sık yapılmamasına özen gösterilmesi lazım. BiSEO ekibi bu konuya çok dikkat eder. Detaylı bilgi için iletişime geçebilirsiniz.

Backlink

ON Page SEO Nedir?

SEO web sitesi çalışmalarında gerekli olan en önemli kavramlardan birisidir. Çünkü hazırlanan web sitelerinin SEO uyumlu olması sayesinde sitelerin arama motorlarında üst sıralarda yer alması sağlanmaktadır. Web sitelerinin arama motorlarında yapılan aramalarda üst sıralarda yer alması için web site sayfalarının buna uyumlu olacak şekilde hazırlanması gerekmektedir.

Bu hazırlama aşamasına ise on page SEO yani Türkçe ifade etmek gerekirse sayfa içi SEO denilmektedir. Web sayfaları arama motorlarının kurallarına göre hazırlandığı için bir konu üzerinde arama yapan kişiler bu sayfalara kolay bir şekilde ulaşabilmektedir. Doğru sayfaların hazırlanması sitenin Google gibi arama motorlarında üst sıralarda görünmesini sağlayacağı için web sayfası daha çok kişiye ulaşmaktadır.

Web sitesi sahiplerinin arama motorlarında üst sıralarda yer almak ve görünürlüğünü artırmak için bazı sayfa içi SEO tekniklerini uygulamaları gerekmektedir.

Bunlar arasında şunlar bulunmaktadır;

 • Dikkat çekici ve sayfayı doğru anlatan başlıkların kullanılması
 • Makalelerde resim gibi dikkat çekici öğelerin yer alması
 • Sayfanın hızlı açılması
 • Doğru anahtar kelime kullanılması
 • Belirlenen anahtar kelimelerin web sayfası içeriğinde yer alması
 • Web sayfaları için doğru URL’lerin kullanılması
 • Başlıklarda doğru etiketlerle kullanılması

Bunlar uygulandığında sitenin ulaşılabilirliği artmaktadır. Kişiler bu uygulamaları kendileri yapabilecekleri gibi profesyonel yardım olarak da yapabilmektedirler. Yardım alabilecekleri profesyonel firmalar arasında BiSEO firması yer almakta

Off Page SEO Nedir?

Off page SEO kavramı oldukça önemli bir kavramdır. Bu kavramın neden önemli olduğu merak konusudur. İnternet üzerinden araştırdığımızda bu konuda en doğru ve açıklayıcı bilgilerin verildiğini görmekteyiz. İnternette verilen bilgilere bakacak olursa google sitelerin ön plana çıkması için bazı kriterler istemiş ve bu kriterleri belirli aralıklarla güncellemiştir. İnternette yer alan mevcut bilgilerle internet sitenizin ön sıralara çıkması için gerekli çalışmaları yapabilirsiniz.

Google’ın yaptığı güncellemeleri takip etmeniz ve bu doğrultuda SEO sitenize uygulamanız gerekmektedir. Bu sayede internet siteniz Google’da üst sıralarda görülmeye başlayacak ve bununla birlikte de daha çok müşteri çekme şansına sahip olacaksınız. İnternette çeşitli bilgilerle off page SEO konusunda sizlere yol gösterecek bilgiler vermiştir.

Çeşitli araştırmalarla off page SEO açısından backlinkin büyük bir önem taşıdığını görebiliriz. Off page SEO konusunda kaliteli bir backlink devreye girmektedir. Bununla birlikte SEO sitenizi tanıtma konusunda ve sitenizle ilgili anahtar kelimelere yer verme konusunda backlink büyük bir öneme sahiptir.

Bizimle Çalışanlar

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

info@biseo.com.tr

0531 511 5834