SEO ANALİZİ NASIL YAPILIR ?

seo analiz

SEO çalışmalarında en önemli yer hiç şüphesiz SEO Analiz kısmıdır. Bir website’ye SEO yapılmadan önce mutlaka gerekli analiz çalışmaları yapılmalıdır. Profesyonel olarak iş gören her firma SEO analizini mutlaka yapmaktadır. Bu analizler o kadar kritiktir ki sektörde ki diğer rakiplerinizin önüne geçmek ve hatta müşterilerinizin ilgi alanlarını keşfetme anlamında olmazsa olmazdır. Elbette SEO analizleri için biraz zaman ve doğru programların kullanılması gerekmektedir. Günümüzde bu konuda hizmet veren ücretli ve ücretsiz SEO analiz programı bulunmaktadır. Bu yazımızda sizlere hem SEO analizinin nasıl yapıldığından hemde hangi programların kullanılmasının daha avantajlı olacağından bahsedeceğiz. Dilerseniz hemen başlayalım.

SEO Analizi Yapmanın Püf Noktaları

SEO analizleri arama motorlarında ilk sırada çıkmak için yapılması gereken ilk adımdır diyebiliriz. Bir seo çalışması öncelikle ilgili alan veya sektörle ilgili analiz ve araştırma ile başlar. Rakipler incilenir, müşterilerin eğilimleri hesaplanır ve rekabetin yoğun olduğu başlıklar taranır. Daha sonra bulunan hatalar ve gerekli düzenlemeler yapılarak, iyileştirmeler sağlanır. SEO analizinde ilk dikkat edilecek yer sitenin başlık etiketleri kısmıdır. Sitenin başlık kısmı sitenin etiketleri ile uyumlu olması son derece önemlidir. Sitenin başlığının etiketlerle uyumu seo’yu oldukça ilgilendiren bir konudur bu bakımdan seo analizi yapılırken kesinlikle ilk sırada bakılması gereken konu sitenin başlık kısmıdır. Daha sonra sayfanın header kısmınında gerekli analizler yapılmalıdır.Meta açıklaması kontrol edilmeli ve alt başlıkların uygun (h1,h2 gibi ) şekilde yazıldığından emin olunmalıdır.

Ücretli Yardımcı Programlar

1.) Semrush

En çok kullanılan seo analiz programlarından biridir.Semrush ücretli bir programdır.Bununla birlikte seo analizi konusunda oldukça verimli ve hizmet kalitesiyle verdiğiniz ücretin daha fazlasını yaptığı profesyonel analizlerle size kazandırır.Ayrıca kısıtlı özelliklerine rağmen oldukça kullanışlı bir deneme sürümüde mevcuttur.Programı satın almadan önce deneme sürümünü inceleyebiliriniz.Semrush’ın en önemli motivasyonu nedir diye kısa bir özet geçeceksek eğer ; kelime etiketlerine odaklanması ve arama motorlarında hızlıca üst sıralara taşınmayı sağlamasıdır.

2.) MOZ ANALYTİCS

SEO alanında oldukça popüler olan diğer bir program kısa adıyla Moz’dur. Moz,Semrush ile beraber en fazla tercih edilen bir başka seo analiz programıdır. Analtytics kısmıyla SEO Hizmeti ile çığır açan programların başında gelen Moz, kelime etiket,anahtar kelime analizi ve sosyal medya etkileşimlerinin takip edilmesini sağlayan özel bir sisteme de sahip.

3.) AHREFS

Ücretli uygulamalardan biride Ahrefs’dir. Ahrefs ile websiteniz içerisinde ki backlinkleri görebilir, gündemle alakalı anahtar kelime ve etiketleri öğrenebilirsiniz. Oldukça kapsamlı bir SEO Analiz programı olan Ahrefs oldukça kapsamlı ve detaylı raporlarıyla ön plana çıkan başka bir önemli programdır.

Ücretsiz SEO Analizi İçin Yardımcı Programlar

1.) GOOGLE ANALYTİCS

Google Analytics seo konusuna meraklı herkes tarafından oldukça iyi bilinen bir programdır. Google Analytics’e websitenizi eklemenizin faydaları vardır.Google robotlarının istediğiniz bir web sayfanızı daha hızlı bir şekilde taramasını sağlayan bölümünden ,websitenize en fazla hangi kelime ile erişim sağladığına kadar bir çok profesyonel SEO firmasının sağladığı hizmeti görmektedir. Websitenizi en fazla ziyaret eden yaş aralığı, ülke, şehir ve daha bir çok detaylı raporlama yöntemi ile Google Analytics hizmet vermektedir. Verdiği bütün bu hizmetlere rağmen Google Analytics’in ücretsiz olması dikkat çekiyor.

2.) GOOGLE TRENDS

Google Trends ile ister günlük ister aylık veya yıllık bazlı hangi konuların Türkiye ve Dünya’da en çok tıklanıldığını öğrenebilirsiniz. Böylece belirli konular üzerine yoğunlaşabilirsiniz.

3.) GOOGLE ADWORDS

Google tarafından reklam verme amacıyla kullanılan Google Adwords aslında çok iyi bir SEO Analiz programıdır. Ücretsiz olarak kaydolabileceğiniz program ile Google üzerinde anahtar kelime analizi yapabilir, aylar ve yıllara göre artış trendlerini inceleyebilirsiniz.

SEO sektöründe o kadar çok analiz programı mevcut ki bazıları ücretli bazıları ücretsiz SEO Analiz programları. Bu programları kullanarak analiz yapılabilir. Tabi burada teknik bilgi çok önemlidir.

Google kullanıcılarına onlarca ücretsiz program sağlamaktadır. Bunların en başında gelen analiz aracı Web Master’dır. Search Console kullanarak web sitenizin hangi durumda olduğunu öğrenebilir, mevcut hataları görebilirsiniz. Google Search Console‘a tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Ücretli SEO Analiz programlarının başında gelen Semrush, Ahrefs ve Moz Analytics vardır. Bunlara aylık ücret ödeyerek sahip olabilirsiniz. Özellikle Semrush web sitenizi A’dan Z’ye analiz ederek hataları sizlere gösterir.

Ücretsiz SEO Analizi Yapalım