SEO

On Page SEO Nedir? Nasıl Yapılır?

ON PAGE SEO

Bir websitenin arama motorlarında üst sıralarda yer almasına seo denir. SEO bir websitenin olmazsa olmaz bir unsurudur. Seo sayesinde websitemiz , Google’ın robotları tarafından daha iyi algılanır ve taranır böylece daha üst sıralara yükselir. Seo yapan bir websitesi ile yapmayan arasında çok büyük farklar meydana gelir.Bu bakımdan seo’yu iyi anlamalı websitelerimizi belirlenen standartlara göre şekillendirmeliyiz. Websitemiz için yaptığımız seo’da çeşitlilik göstermektedir. Genel olarak Site İçi SEO ve site dışı seo olarak ikiye ayrılır. Bu yazımızda sizlere site içi seo’yu genel hatlarıyla anlatmaya çalışacağız.

Website İçi SEO – On Page SEO

SEO yapılırken ilk önce sitenin içinden başlanması en doğrusu olacaktır. Zira websitenin bizzat kendisine gerekli ayarlamaları yapmadan, website dışı seo yapmaya kalkmanın herhangi bir faydası dokunmayacaktır. Site içinde yapılan seo’ya “on page seo” denilmektedir. On Page SEO sayesinde site içinde yaptığımız gerekli düzenlemeler ile Google robotları tarafından daha kolay üst sıralara yerleşiriz.Google yıllar içerisinde üst sıralara yükselme kriterlerinde sürekli bir yenilenmeye ve değişime gitmektedir.Dolayısıyla site içinde yaptığımız seo çalışmaları da yaşanan bu değişime ayak uydurmaktadır. Ancak seo yalnızca üst sıralarda çıkmak için yapılmaz.Unutulmamalıdır ki SEO herşeyden önce organik ve doğal yollarla site trafiğini arttırmayı amaçlar.Bu bakımdan seo’nun öncelikli hedefleri arasında websitesini ziyaret eden kullanıcıya en iyi performans ve hizmeti sunmak da gelir.Bu gibi önemli kıstaslar dışında seo’nun asıl başladığı yer yazının ta kendisidir.Özgün ve oldukça orjinal yazılan yazı birinci aşamada site içi seo açısından atılacak ilk adım olacaktır.Elbette anahtar ve semantik kelimelerin bu özgün yazıya çok göze batmadan yerleştirilmesi de ayrıca önemlidir. Çok fazla gereksiz anahtar kelime kullanımı seo açısında oldukça zararlıdır.

On Page SEO Nasıl Yapılır?

Öncelikli olarak websitemizin hangi konu veya kitleye hitap ediyorsa uygun,kısa ve öz bir Website ismi seçilmesi gerekmektedir.Bu bakımdan ilk değerlendireceğimiz kısım url ve alan adı kısmı olacaktır. Her websitenin hangi alana hitap ediyorsa o alana özgü etiketleri bulunmalıdır.Bu etiketlerden biri veya daha fazlası mutlaka ama mutlaka website isminde geçmelidir.Daha sonra diğer önemli adım alan adıdır. Alan adı mutlaka profesyonel gözükecek alan adlarından seçilmelidir.(Com,Com.tr veya Net gibi)  Google yaptığı açıklamarda alan adlarının doğrudan Google sıralamasında bir etkisi olmadığını söylesede, sitenize gelen kullanıcılar için oldukça önemlidir.Unutmayın ki SEO’nun yapılma amacı Google veya diğer arama motorları için olduğu kadar websiteyi ziyaret eden kullanıcılar için de yapılmaktadır.Siteniz ne kadar profesyonel ve markalaşmış bir şekilde gözükürse kullanıcıda bırakacağı intiba o kadar iyi olacaktır.

On Page SEO ve Heading Yapısı

Site ismi ve alan adından sonra en önemli Site İçi SEO yapılması gereken yer heading kısmıdır. Heading sitenin başlık kısmıdır.Tıpkı site isminde olduğu gibi ilgili etiketlerin başlık kısmında kullanılması seo açısından hayati bir önem taşımaktadır.

On Page SEO’da Site İçi Linkleme

Seo açısından en önemli kısımlardan birine geldik. Site içi linkleme seo açısından oldukça önemlidir.Bunun sebebi, websitenize girip bir yazınızı okuyan kullanıcıyı ne kadar süre websitenizde tutarsanız Google tarafından o kadar başarılı olmuş kabul ediliyorsunuz.Bu bakımdan site içi linkleme oldukça önem taşımaktadır. Yazınızı okumaya başlayan kullanıcıya “şu yazımıda mutlaka okumalısınız” türünden yapacağınız bir iç linkleme kullanıcının ilgisini çekebilir ve websitenizde daha fazla zaman geçirmesini sağlayabilir.

On Page SEO’da Görsel Alt Etiketleri

Yazılarınıza koyduğunuz görsellerin hepsinin birer etiketi vardır. İnternetten indirdiğiniz bu görsellerin etiketlerini sitenize eklerken kendi yazınızla ilgili etiketlerle değiştirmeniz ve ardından görselin hemen altına ilgili etiketleri içeren bir kısa açıklama yazmanız durumunda site içi seo işlemi oldukça başarılı olacaktır.

Yazar

Oğuzhan Yener

2011 yılında ilk web sitemi kurdum ve ardından 2014 yılında kendi web siteme öğrendiğim SEO teknikleri ile yükseltmeye başladım. 2014 yılından 2019 yılında kadar toplamda 40'dan fazla müşterim oldu. Tabi bu yıllara kadar 3 farklı şirkette deneyim kazandım. 2019'un son çeyreğinde ekip arkadaşımla bilgi ve deneyimlerimizi BİSEO çatısı altında birleştirdik.

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir