Google

Google’da İlk Sayfada Yer Almanın Kriterleri

Google'da ilk sayfa olmak

Google’da ilk sayfada çıkmak istiyorsanız hiç şüphesiz SEO kurallarını harfi harfine uygulamalısınız. Hatırlatmak da fayda var ki Google’da ilk sırada çıkmak hiç de öyle kolay değildir. Oldukça kolay gözükebilir ancak bu hiçte göründüğü gibi değildir. Fakat size bu yazımızda anlatacaklarımızı uyguladığınız takdirde oldukça zor olan Google’da ilk sırada çıkma konusunda en azından bir fikir sahibi olabileceksiniz. İnternet siteniz var ve ilk sırada yer almıyorsa SEO yöntemlerine bakmakta her zaman fayda vardır. SEO uygulamarını kullanmak sizi hem reklam bütçesinden kurtarır hemde Google’da istediğiniz sıralarda görünmenize yardımcı olur. Peki bu konuda neler yapmak gerekiyor? İlk adım olarak SEO’nun temel kurallarını sitenizde uygulayarak başlamanız en doğrusu olacaktır. Hiç şüphesiz bu yazımızda Google’da ilk sırada veya sayfada çıkma teknikleri size anlattıklarımızla asla sınırlı değildir. Belirtmiş olduğumuz teknikler en temel tekniklerdir. Bunlar çeşitlendirilebilir veyahut arama motorlarına göre değiştirilip, optimize edilebilir.

Genel İlk Sayfada Çıkma Kriterleri

1.Kriter : Kısa ve konuyla alakalı anahtar kelimeler kullanılmalıdır.İlk olarak websitenizle ilgili en temel sözcükleri belirlemelisiniz. Daha sonra anahtar kelime uzunluğunu da belirlemelisiniz.Genel olarak 270 karakterden az olmalıdır.Bunun sebebi daha fazla karakter barındırması sitenizi spam’a düşürecektir bu yüzünden SEO açısından zaralı olabilmektedir.

2.Kriter : Kısa meta description açıklamaları kullanılmalıdır ve 160 karakterden az olmalıdır.Yine fazla karakter sayısının olması spam şüphesi ile SEO açısından zararlı olabilmektedir.

3.Kriter : Heading etiketi kullanılması gerekmektedir. Google’da üst sıralarda olmak isteyen bir websitesinde mutlaka heading etiketi bulunmalıdır.

4.Kriter : Mutlaka düşük boyutlu görseller kullanılmalı.Bunun için yapılacak olan en iyi uygulama ilgili görsellerin boyutlarını düşürmektir. Bu bağlamda yapılacak en iyi yöntem Adobe Photoshop ile görseli görseli küçültme işlemi yapılmalıdır. Bu uygulama her görsel için tekrarlanmalıdır. Bunun sebebi, sitede resim sayısı ve boyutu arttıkça sitenin toplam boyutu da doğal olarak artmaktadır. Bu nedenle kaynak kodu ve içerik boyutu oranıda artarak sitenizin hızı olumsuz yönde etkilenir. Ayrıca resimlerde konuyla alakalı etiket bulundurmada oldukça önemli bir konudur.

5.Kriter : Mutlaka dahili link kullanılmalıdır. SEO ile Google’da ilk sayfada çıkma konusunda en önemli konuların başında, site içi linkleme gelmektedir. SEO’nun olmazsa  olmazlarındandır. Yalnız bu konuda da istikrarlı davranmak gerekir. Site içinde ki dahili link sayısı 40’ı geçmemelidir.

6.Kriter : Sitede güzel bir favicon simgesi mutlaka kullanılmalıdır. Favicon yani sitelerin icon simgesi ilgili websitenin açısından bir kalite ve profesyonellik göstergesidir. Özellikle siteyi ziyaret eden kullanıcıların aklında kalması için sitenin logoso kadar önemlidir.

7.Kriter : Javascript dosyası sitelerin yavaşlamasında ki en önemli etkenlerden biridir. Sitede bulundurulan javascript dosyalarından kullanılmayanlar veya az kullanılanlar temizlenmelidir. Ayrıca çeşitli sitelerde javascript küçültülerek kullanılmalı.

8.Kriter : Robots.txt dosyası kullanımıda oldukça önemlidir. Sayfanın Google’a indexlenmesi ve indexlenmemesi istenen sayfaların belirtildiği yerdir. Google botlarının belirli sınırlamalar dahilinde arama yapılmasına olanak veren dosya dizinidir. Bu dosyanın kullanılması Google açısından olmazsa olmaz bir gereklidir.

9.Kriter : Sitemap oldukça gerekli bir SEO eklentisidir. Diğer adıyla sitemap yani sitenin haritasıdır. Bu dosya sitelerin içeriğini gösteren bir yol göstericidir. Sitedeki tüm sayfalar ve onların güncelleme sıklığının arama motorları tarafından indexlenmesini sağlarız. Sitelerin hızlı bir şekilde indexlenmesi için oldukça gerekli bir uygulamadır.

10.Kriter : Sitenin hızı Google robotları ve kullanıcılar için oldukça önemlidir .Site hızı ne kadar hızlı olursa kullanıcılar ve Google arama botları içeriklere o kadar kolay ulaşır. Sitelerin hızlı indexlenmesi ve ziyaretçlerin daha fazla sitede dolaşması için oldukça önemlidir.

Sizde Google’da İlk Sayfa Olmak için BiSeo Dijital Pazarlama ve SEO Ajansı ile iletişime geçebilirsiniz. SEO Teklifi almak için tıklayın.

Yazar

Oğuzhan Yener

2011 yılında ilk web sitemi kurdum ve ardından 2014 yılında kendi web siteme öğrendiğim SEO teknikleri ile yükseltmeye başladım. 2014 yılından 2019 yılında kadar toplamda 40'dan fazla müşterim oldu. Tabi bu yıllara kadar 3 farklı şirkette deneyim kazandım. 2019'un son çeyreğinde ekip arkadaşımla bilgi ve deneyimlerimizi BİSEO çatısı altında birleştirdik.

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir