Google

Google Cezaları Nedir? ve Neden Bunlardan Kaçınmanız Gerekir?

google-cezalari

Google’ın 1998’de kurulup başlamasından bu yana, temel misyonu en uygun arama sonuçlarını kullanıcılara sunmak olmuştur ve bunca yıl üzerine koyarak yeni algoritmalar geliştirmektedir. Bu, kullanıcının arama sorgusunu çeşitli ölçütlere göre kontrol etmekle başladı; aralarında anahtar, arama sorgusunun belirli bir web sayfasında görünme sıklığı olarak belirlendi.

Sorgu sıkça arama sonuçlarında ortaya çıkıyorsa, o sayfa arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer alır. Her şey yolunda ve iyi olduğunu gösterir. Ancak çok büyük büyük bir problem olduğu kısa sürede belli oldu. İşletmeler, arama motoru sonuçlarında üst sıralarda yer almanın ne kadar önemli olduğuna dikkat çekti. Ve bu rekabeti ortaya çıkardı. Her işletmenin bir Seo Hizmeti almak durumunda kaldı.

Firmalar Arasında SEO Savaşı

Firma sahipleri, Google’ın ön sayfasındaki sıralamaya girebilecek tüm ek iş ve teşebbüsleri istediler. Bu “anahtar kelime doldurma”, Google’ın temel görevini olumsuz yönde etkiledi: İnsanlar Google’ın algoritmasını kandırmaya çalışıyordu. (Hacklink, Kopya içerik vs..) Böylece Google ve SEO hakkında en çok şey bilen insanlar (arama motoru optimizasyonu) arasında devam eden savaş başladı.

Google güncellemeleri

Google’ın bu temel soruna yönelik çözümü düzenli aralıklarla algoritmasına yönelik güncellemeler yayınlamak olmuştur. Bu güncellemeler, çoğu zaman aniden ortaya çıkacak şekilde gizli tutulur ve alakalı, yüksek kaliteli içerik için gerekenleri değiştirir.

Bunun bir parçası olarak Google artık cümle uzunluğundan iyi dil bilgisi seviyesine kadar her şeye bakarken yazma kalitesini daha ciddi olarak ele alıyor. Ayrıca, başka web sitelerinden gelen bir şirketin web sayfalarına gelen doğal olmayan bağlantılar veya dilin doğal olmayan kullanımı gibi SEO püf noktalarına da bakar. Yani kısaca diyor ki backlink alacaksanız doğal backlink alın. Hacklink’ten kaçının!

 

 

Yazar

Oğuzhan Yener

2011 yılında ilk web sitemi kurdum ve ardından 2014 yılında kendi web siteme öğrendiğim SEO teknikleri ile yükseltmeye başladım. 2014 yılından 2019 yılında kadar toplamda 40'dan fazla müşterim oldu. Tabi bu yıllara kadar 3 farklı şirkette deneyim kazandım. 2019'un son çeyreğinde ekip arkadaşımla bilgi ve deneyimlerimizi BİSEO çatısı altında birleştirdik.

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir