SEO

COVİD-19 İle Dijitale Geçiş

COVİD-19 İle Dijitale Geçiş

Tüm dünyayı ve insanların yaşamlarını en olumsuz yönde derinden etkileyen Covid-19, bir ölçüde mecburi olarak dijital hayata geçmeyi zorunlu hale getirdi. Pandemi ilan edilmesine sebep olan bu virüs günlük yaşamda insanların işlerini verimli bir şekilde yapmasını önemli bir ölçüde engellediğinden farklı alternatifler için daima bir arayış oldu.

COVİD-19 ile dijitale geçiş kararı almak bu duruma çözüm sağlayan en iyi seçenek olarak görüldü. Günümüzde dünyanın genel durumuna bakıldığında birçok farklı bölgede insanların iş akışlarını artık dijital imkân ve olanaklar çerçevesinde sürdürmeye çalıştığı açıkça görülebiliyor.

Bu durum farklı iş kollarında veya farklı alanlarda faaliyetlerin devam ettirilmesi adına kendisini ortaya çıkardı. Dijital platformun teknolojik gücü sayesinde modern dünyamızda insanlar verimlilik açısından ihtiyaçları kapsamında iyi bir performans elde etme şansı yakaladılar.

Dijitale Geçiş ve Süreç

Tüm dünyayı etkisi altına alan bu salgın dijital dönüşümün normalden çok daha hızlı bir şekilde gerçekleşmesinde etken oldu. Ürün üretimi ve satışları yapan büyük şirketlerin yanı sıra eğitim alanında faaliyet gösteren çeşitli türdeki kurumlar da yine bu dijital dönüşüm içerisindeki yerini aldı. İnsanlar bu süreçte kendilerine yeni beceriler kazandırma olanağını da buldular.

  • Doğrudan evden çalışma sistemi,
  • Uzaktan sağlık ve çeşitli türdeki tedavi uygulamaları,
  • Uzaktan eğitim ve öğrenme olanakları,
  • Çeşitli türdeki sanal etkinlikler ve sanal konferanslar,

Genel olarak Covid-19 virüsünün ve pandeminin etkilerinden dolayı insanlar bu alanlarda tüm işlerini tamamen dijital olarak gerçekleştirme gereksinimi içerisine girdiler. Çeşitli ihtiyaçlarda dijital dinamiklerin kullanılması yine işlerin sürdürülmesi noktasında olumlu yönde sonuçların elde edilmesini bir ölçüde sağladı.

Doğrudan Evden Çalışma

Dijital dünyada etkin olarak insanlar kendilerini doğrudan evden çalışma konusunda da oldukça geliştirme şansını buldular. Özellikle birçok şirket, deneyimli personelleriyle bu şekilde bir irtibat sağlayarak yine onların bilgi, beceri ve tecrübelerinden faydalanmayı önemli bir ölçüde başardılar.

Şirketlerin kendi bünyelerinde bu kapsamda reel bir kararla önemli değişiklikler yapması, personellerinin yine dinamik potansiyellerini en iyi biçimde ilgili iş alanına yansıtmasını sağladı. İletişim ve çeşitli türden fikirleri paylaşılması her haliyle mümkün bir hale geldi.

Uzaktan Sağlık Uygulamaları

Sağlık alanı özellikle pandemiden en çok etkilenen bölümlerden biri oldu. İnsanlar farklı sorunlara ilişkin düzenli olarak almaları gereken tedavilerini bu virüsün etkilerinden dolayı aksatmak zorunda kaldılar. Fakat dijital geçiş ile birlikte birçok sağlık sorununa yönelik bu kısıtlamalar önemli bir ölçüde ortadan kalktı.

Çünkü yine dijital etkileşimler sayesinde insanlar kendilerine yarar sağlayacak sağlık desteklerini önemli bir ölçüde alabildiler. Her ne kadar yine sağlık alanında bazı hastaneler etkinliğini sürdürmek durumunda olsa da dijitale geçişle birlikte onların yükleri de önemli bir ölçüde azalmış oldu.

Uzaktan Eğitim ve Öğrenim

Covid-19 virüsünden dolayı dijital dünyaya geçişte bu alanın verimliliğini en etkin şekilde kullanan alanlardan biri eğitim alanı oldu. Öğrenciler dijital ortam teknolojisi sayesinde eğitimlerini aksatmadan her yönüyle en iyi şekilde sürdürme şansını buldular.

Covid-19 virüsü tüm dünyaya yayıldığı için farklı bölgelerdeki üniversiteler ve çeşitli eğitim kurumları doğrudan ilgili eğitimler kapsamında dijital alana geçme kararı aldılar. Her bakımdan oldukça doğru olan bu karar eğitimlerin aksatılmadan sürdürülmesinde etken bir rol üstlendi.

Sanal Etkinlik ve Konferanslar

Dünya genelinde Covid-19 nedeniyle düzenlenmesi planlanan birçok güzel ve hoş etkinlik de bu nedenden dolayı iptal edilmek durumunda kaldı. Fakat dijitale geçiş sürecinde konferanslar doğrudan sanal etkinlik kapsamında ele alınarak bu şekilde gerçekleştirilmeye çalışıldı.

Güzel şekilde düzenlenen sanal etkinliklere normalden daha fazla insanın katılım sağlaması durumundan ötürü dijitale geçiş bir ölçüde çok önemli bir kazanım oldu.

Yazar

Alp Eren Güney

Alp Eren Güney, Bilgi Güvenliği ve Siber Güvenlik Alanlarında Kendince Belirli Bir Yeterliliğe Ulaşmış ve Sürekli Kendini Geliştirmekte Olan Bir Girişimcidir. BiSEO başta olmak üzere bir çok web ve yazılım projelerinde öncü olarak görev almıştır. Şuana BiSEO.com.tr nin kurucu ortaklarındandır.

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir