SEO

Corona Virüs’ün (Covid19) SEO Sektörüne Etkisi Nedir?

seo ve corona

Wuhan’da ortaya çıktıktan sonra çok kısa bir sürede tüm dünyayı etkisi altına alan coronavirüs seo sektörü başta olmak üzere pek çok sektörü etkiledi. Gelin birlikte virüsün e-ticaret, dijital pazarlama, normal ticaret hayatı ve seo sektörünü nasıl etkilediğini birlikte inceleyelim.

Coronavirüs Dijital Platformları Nasıl Etkiledi?

Coronavirüs ile ilgili söyleyebileceğimiz en temel konu sektörlerin virüsle birlikte ciddi değişim süreçlerine uğramasıdır. Havacılık, turizm, inşaat gibi sektörler virüsün ilk dalgasından etkilenen başlıca sektörler. Coronavirüs bazı iş sektörlerini durma noktasına getirirken bazı sektörlerdeki iş yoğunluğunu ciddi anlamda arttırdı. Eğer corona seo çalışmalarınızı etkilememesini istiyorsanız;  bu dönemde ve gelecekte organik başarınızı korumak ve yükseltmek için bazı stratejiler kullanmaya ihtiyacınız olacak.

Coronavirüs SEO Sektörüne Etkileri

Virüsle birlikte SEO sektörü de köklü bir değişim ve gelişim sürecinden geçiyor. Pek çok platform SEO Hizmeti çalışmalarına ara vermek gibi büyük yanlışlara imza atabiliyor. Pazarlama faaliyetlerinizi ve platformunuzun konumunu kaybetmek istemiyorsanız her zamankinden daha fazla aktif olunan internet platformlarında SEO çalışmalarınızı güçlendirmeniz gerekiyor.

 • Sitenizin online varlığının zedelenmemesi için corona sonrası seo çalışmalarına ara vermeyin.
 • Salgından eninde sonunda kurtulacağımız için salgın sırasında konumunuzu kaybetmemek ve trafiğinizi güçlendirecek çalışmalar gerçekleştirin.
 • Kullanıcıları daha uzun süre sitenizde tutacak SEO strateji hizmetlerinden yararlanın.
 • Google algoritmalarının yakından izlenmesini sağlayarak değişikliklere sitenizin en kısa sürede uyarlanmasını sağlayın. SEO stratejileri ve çalışmalarıyla pandemi sırasında organik sonuçlarda ciddi artışlar gözlemleyebilirsiniz.
 • Bu dönemde SEO çalışmalarını güçlü tutmanız online platformlarda vakit geçiren kişi sayısı ciddi anlamda artış gösterdiğinden geleceğinize yatırım yapmanızı sağlayacaktır.

corona seo

Covid19 Normal Ticaret Hayatındaki Etkileri

Binlerce şirket virüsün yayılmasıyla birlikte hem ülkemizde hem de dünya genelinde geçici olarak kapatıldı. Bu süreçte evden çalışma sistemine geçebilen şirketler çalışanlarını evden çalışmaya yönlendirdi.

Bu dönemde koronavirüs ticaret sektöründe yol açtığı etkilerini ve çözüm yollarını ele almamız gerekirse;

 • Evde çalışılamayacak sektörlerde ise ciddi anlamda iş gücü kaybı ve işten çıkarmalar yaşandı.
 • İnsanların temel ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik gıda, temizlik vb. sektörler virüs nedeniyle maddi kayba uğramazken; kozmetik, giyim, elektronik, mobilya sektörü gibi sektörlerde ciddi anlamda düşüşler yaşandı.
 • Ticaret alışkanlıklarının yeniden şekillendiği bu dönemde işinizi korumak için değişen tüketici alışkanlıklarına adapte olmanız ve koronavirüs ticaret anlayışına göre işinizi uyarlamanız gerekiyor.
 • Mümkünse online varlığınızı güçlendirerek yeni satış politikaları oluşturabilirsiniz.

Coronavirüs Dijital Pazarlama ve E-ticaret Sektörüne Etkileri

Online platformlarda geçirilen vaktin artmasının yanı sıra dışarı çıkarak alışveriş yapmak istemeyen yüzbinlerce insan bulunuyor.

 • Bu süreçte internet alışverişi ve dijital pazarlamaya olan ilgi ciddi anlamda arttı.
 • Yine ciddi anlamda kar elde eden e-ticaret alanları arasında gıda, temizlik gibi alanlar bulunuyor.
 • Evde çok fazla zaman geçirildiğinden pek çok kişi bu dönemde kitap, hobi ve evden çalışma alanları yaratmalarını sağlayacak ürünlerine yöneldi.
 • Siteniz için iyi bir dijital pazarlama ve coronavirüs e-ticaret stratejisi hizmeti ve stratejisiyle coronavirüsün olumsuz etkilerinden etkilenmeden elde ettiğiniz karı ciddi anlamda arttırabilirsiniz.

Coronavirüs’ün Dezavantajlarını Avantaja Çevirebilirsiniz!

Pek çok sektörün durma noktasına geldiği bugünlerde seçeceğiniz doğru SEO stratejileri, dijital pazarlama ve e-ticaret hizmetleri ile web sitenizin rakip sitelerin gölgesinde kalmasının önüne geçebilirsiniz. Online platformların hiç olmadığı kadar fazla kullanıldığı bu zamanlarda elde doğru covid 19 seo hizmetlerinden ve stratejilerinden yararlanarak sitenizin geleceğine büyük bir yatırım yapma şansını elde edebilirsiniz.

Yazar

Oğuzhan Yener

2011 yılında ilk web sitemi kurdum ve ardından 2014 yılında kendi web siteme öğrendiğim SEO teknikleri ile yükseltmeye başladım. 2014 yılından 2019 yılında kadar toplamda 40'dan fazla müşterim oldu. Tabi bu yıllara kadar 3 farklı şirkette deneyim kazandım. 2019'un son çeyreğinde ekip arkadaşımla bilgi ve deneyimlerimizi BİSEO çatısı altında birleştirdik.

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir