Anti SEO Nedir ?

Anti SEO Nedir, Anti yani Negatif SEO (Missing in Search) ikisi arasında selena ve hades gibi bol çekişmelidir seo sitenizi google sıralamasında üstlere taşırken anti seo google sıralamasında hedef web sitesini googledan banlatmak, yasaklatmak ve sıralamadan düşme odaklı illegal bir çalışmadır.

Anti SEO Nasıl Anlaşılır ?

Bunları tespit etmek için ahrefs gibi backlink araçları üzerinden sitenize gelen backlinkleri,site indekslerini ve anchor text çeşitliliğinize bakarak size ait olmayanları tespit etmelisiniz. Sonrasında ise bunları silme ve düzeltme yoluna gitmelisiniz. Eğer siteniz üzerinde herhangi bir anti SEO çalışması yapılmamış fakat sıralamada bir düşüş gözlemlediyseniz bunun bir kaç farklı sebebi olabilir. Bu sebeplerden biri ise sektörünüze bağlı olan rekabettir. Eğer rekabeti yüksek olan bir sektörünüz varsa ve rakipleriniz sürekli olarak SEO çalışması yaptırıyorsa ve sizin SEO gücünüz rakiplerinize göre daha az ise rakiplerinizin yaptığı çalışmalardan dolayı sıralamada geriye gitmeniz gayet olası bir durumdur anti seo saldırısı yedim mi yemedim mi diye endişelenmenize gerek yok.

Anti seo bir çok farklı yolla yapılmaktadır, aşağıda bir kaç yolundan bahsedilmiştir fakat başlamadan önce bu yazımızdaki yollar ile yapılan anti seo çalışması sonucu ortaya çıkan olumsuzluklardan dolayı sorumluluk kabul etmemekteyiz.

Gizli Link (Hidden Link) ve Gizli Yazı (Hidden Text)
Siteye; Görünmez yazı ile (hidden link) ya da küçük puntolarla link vermek ya da yazı eklemek.

Meta Tag Hataları
Yazım Kurallarına Dikkat Etmemek (virgül, nokta gibi), Çok Sayıda Kelime Tekrarı gibi pek çok kriter sayfanıza zarar verir.

Etik Kurallara Uymayan, Ahlaksız Kelimeler (Küfür, hakaret v.b)
Siteye; “Ahlaksız ya da Yasak İçerik” kelimeleriyle link çıkışları veya içerik girilmesi.

Mükerer İçerik (Duplicate Content) Sürekli tekrarlayan spam içerikler
Site içeriğini başka bir siteden kopyalamak ve sitede hali hazırda bulunan içerikleri spam olarak sürekli paylaşılması.

Aynı Backlink Yapısına Sahip Sitelerden Link Alınması
Siteye; Link verilecek site için aynı backlinklere sahip olmaya çalışmak.

Backlinkteki Kelime Yoğunluğunu Arttırılması
Düşürülmek istenen kelime için yüzlerce aynı kelimeden title ve text ile link vermek.

Link Veren Sitelerin IP Adreslerini Aynı Tutulması
Aynı IP adreslerine sahip birden fazla site kullanmak hedef site üzerinde daha fazla olumsuz etki yapar.

Alt Sayfalarınızın Link Popülerliğini Azaltılması
Sitenin; Alt sayfalarına link çıkış yapmamak, sadece anasayfaya veya istemediğimiz konunun yer aldığı sayfaya yoğunlaşılması.

Sosyal Medya Sitelerinden Alınan Linklerin Yoğunluğu
Eğer site sosyal medya sitelerinden link alıyorsa, bunu spama dönüştürecek şekilde sosyal medya backlink sayısını maximum düzeyde arttırmayın. Ancak sosyal medyadan hiç backlink almamışsa bu konuda çalışma yapılması.

Dip not: Aynı Server’da Bulunan Sitelerden Link Vermeyiniz, yanlışlıkla anti seo yapmanıza neden ola bilir.

Yazar

Alp Eren Güney

Alp Eren Güney, Bilgi Güvenliği ve Siber Güvenlik Alanlarında Kendince Belirli Bir Yeterliliğe Ulaşmış ve Sürekli Kendini Geliştirmekte Olan Bir Girişimcidir. BiSEO başta olmak üzere bir çok web ve yazılım projelerinde öncü olarak görev almıştır. Şuana BiSEO.com.tr nin kurucu ortaklarındandır.

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir